Najlepsze sposoby na pozbycie się szkodników zbożowo – mącznych. Skuteczne środki i procedury.
Owady żerujące na mące i artykułach spożywczych to zmora piekarni. Do najczęściej spotykanych szkodników należą: rozkruszki (mączne, serowe, wydłużone i szczeciniaste), wołek zbożowy, żywiak chlebowiec, trójszyk ulec, mączniak młynarek, mklik mączny, mól ziarniak.
Można się jednak przed nimi ochronić głównie dzięki systematycznemu sprzątaniu i przestrzeganiu paru podstawowych zasad magazynowania produktów.
Szkodniki nie mają warunku do rozwoju w czystych i przewiewnych pomieszczeniach.
Większość szkodników rozwija się we wszelkiego rodzaju szczelinach i resztkach produktów spożywczych.
Kluczowym działaniem zapobiegającym rozwojowi owadów jest REGULARNE SPRZĄTANIE
SYSTEMATYCZNE SPRZĄTANIE I WIETRZENIE
Należy możliwie jak najczęściej czyścić ściany, podłogi i sufity. Koniecznie usuwać wszelkie pajęczyny. Ważne jest też częste zamiatanie podłogi, na której gromadzi się dużo materii organicznej wnoszonej na butach, ubraniach lub opadającej z przedmiotów. Podłoga powinna być zamiatana przynajmniej raz dziennie.
Owady i ich jaja oraz larwy potrzebują specyficznych warunków do rozwoju. Sprzyja im wysoka temperatura (przedział około 16-28°C) i duża wilgotność.
Dlatego wskazane jest aby wszelkie powierzchnie w magazynie były reglanie czyszczone, a następnie osuszane.
PROFESJONALNE AKCESORIA DO SPRZĄTANIA
Ważne jest także aby zadbać o dobór odpowiednich akcesoriów do sprzątania i nigdy nie zostawiać ich w magazynie. Drewniane kije i naturalne włosie szczotek może stać się siedliskiem owadów. Szczotki i miotły z tworzywa sztucznego są najlepszym rozwiązaniem. Najlepiej szukać wysokiej jakości, profesjonalnych akcesoriów do sprzątania, wykonanych z polipropylenu, odpornego na wysoką temperaturę. Akcesoria firmy FBK spełniają wszystkie te wymagania. Można ich używać i czyścić je w wysokiej temp. do 134°C. Zmiotki, szczotki i miotły można czyścić w zmywarce i pozbyć się z niej mikroorganizmów.
Włosie szczotek jest wykonane z poliestru PBT, które nie chłonie wody, jest odporne na deformacje i środki chemiczne zawarte w preparatach do czyszczenia.
Warto też porządkować akcesoria do sprzątania wg kolorów tak aby do każdej strefy czy pomieszczenia był oddzielny zestaw mioteł i szczotek do sprzątania. Dla produktów FBK wykonano testy na migrację metali ciężkich dlatego mogą mieć kontakt z żywnością i być używane w systemach HACCP, IFS, BRC.


ZAMIATANIE, MYCIE NA MOKRO, DEZYNFEKCJA
Nawet jeśli w zakładzie przestrzegamy zasad higieny i utrzymujemy czystość na wysokim poziomie, może się zdarzyć, że owady lub ich jaja zostaną wniesione do zakładu na butach lub opakowaniach zakupionych surowców spożywczych. Jeśli powierzchnie w magazynie będą regularnie myte i dezynfekowane larwy lub jaja owadów nie będą miały szans aby się rozwinąć i rozmnożyć. Właśnie dlatego tak istotne jest aby procedurę mycia wykonywać regularnie. Regularne mycie i dezynfekcja zneutralizuje mikroorganizmy, które mogą zostać wniesione do zakładu z zewnątrz.
Oprócz regularnego zamiatania podłogi i sprzątania resztek mąki wszelkie powierzchnie w magazynie i strefie produkcji należy regularnie czyścić preparatem myjącym i co jakiś czas dezynfekować. Ściany podłogę i maszyny można czyścić uniwersalnym środkiem czyszczącym np. ELIT 545, który pozwala usunąć wszelkie tłuste zabrudzenia. Dzięki temu kurz i inne nieczystości nie będą przywierać do powierzchni, gromadzić się na nich i stwarzać miejsca do rozwoju owadów.
Wszelkie szczeliny i trudno dostępne miejsca warto oczyszczacz szczotkami szczelinowymi. Nagromadzone resztki produktów spożywczych mogą być idealną pożywką dla owadów.
Po zakończeniu mycia należy zebrać ściągaczką urobek z dużych powierzchni takich jak ściany czy podłogi. Osuszenie mytych powierzchni pozwala zmniejszyć wilgotność w pomieszczeniu. A jak już wspominaliśmy duża wilgotność sprzyja rozwojowi owadów.
DZIAŁANIA WSPOMAGAJĄCE ZAPOBIEGANIU ROZWOJOWI SZKODNIKÓW
- W ramach prewencji należy oczyszczać i uszczelnić szczeliny w podłogach, ścianach, belkach, słupach itp.
- W pomieszczeniach gdzie magazynowana jest mąka i produkty spożywcze nie należy składować pustych worków, odpadków, śmieci i przyborów do sprzątania. Nie należy też składować zmiotek / resztek z produkcji.
- Zadbać o odpowiednią wentylację i wietrzenie pomieszczeń magazynowych. Magazyny i pomieszczenia produkcyjne gdzie znajduje się mąka powinny być intensywnie wietrzone w pogodne i suche dni w okresie wiosenno – letnim i mroźne w okresie zimowym. W czasie wietrzenia okna powinny być zabezpieczone siatką drucianą o bardzo małych oczkach (1 x 1 mm)
- Worki z mąką powinny być składowane na podkładach. Należy też zachować odstęp od ściany i przejść komunikacyjnych minimum 50 cm.
- Przestrzegać obowiązującej rotacji zapasów.
- Worki, po opróżnieniu, muszą być dokładnie wytrzepane. Zmiotki / resztki wytrzepane z worków zamiecione i przechowywane poza magazynem mąki. Worki i ubrania należy trzepać poza magazynem mąki aby nie unosić kurzu z roztoczami, które mogą zanieczyścić surowce.
- Przeprowadzać regularną kontrolę sanitarną pomieszczeń magazynowych i produkcyjnych. W okresie letnim przynajmniej raz w tygodniu, w okresie zimowym przynajmniej raz w miesiącu.

Polecamy skuteczne i profesjonalne akcesoria do czyszczenia oraz preparat myjący
Szczotka do mąki FBK
z bardzo gęstym włosiem.
Miotła do mąki FBK
Szczotka szczelinowa FBK
do szorowania trudnodostępnych miejsc
Szczotka do ścian FBK
z bocznym włosiem do mycia dużych powierzchni
ELIT 545
Preparat do usuwania silnych tłustych zabrudzeń