Odbiór i kontrola sanepidu – jak się przygotować
Uruchomienie własnej cukierni lub piekarni wiążę się zawsze z koniecznością zgłoszenia pracowni wypieków do sanepidu. Jeszcze zanim rozpoczniesz produkcję, powinieneś złożyć wniosek o zatwierdzenie i wpis do rejestru podmiotów podlegających kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Podpowiadamy jak się do tego przygotować.
1. Gdzie złożyć wniosek
Złożenie wniosku nie powinno nastręczać zbyt wielu trudności tym bardziej, że możesz to zrobić tak jak Ci wygodnie tzn.:
- listownie
- mailowo
- przez ePUAP
Wniosek składasz zgodnie z miejscem gdzie zlokalizowany jest Twój zakład.
Po złożeniu wniosku sanepid odbierze Twój lokal. Wiele osób obawia się tej kontroli. Jest to tylko rutynowa procedura przez, którą łatwo przejdziesz jeśli się tylko dobrze do niej przygotujesz.


2. Przygotowanie do odbioru sanepidu
Podpowiadamy jak się przygotować na odbiór lokalu przez sanepid.
Przede wszystkim przygotuj niezbędne dokumenty:
- umowę najmu lokalu,
- informację o odbiorze odpadów,
- orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych,
- wyniki badań wody,
- protokół sprawności wentylacji (pamiętaj, że w każdym pomieszczeniu musi być co najmniej wentylacja grawitacyjna. Jej rodzaj zależy od zakresu działalności, wysokości i warunków panujących w lokalu)
- księgę GHP/GMP,
- księgę HACCP (w niektórych przypadkach nie będzie wymagana)
- wykaz składników i alergenów
3. Elementy kontrolowane przez sanepid – check lista
Jeśli będziesz wiedzieć co sanepid będzie kontrolował przy odbiorze nic Cię nie zaskoczy. Przygotowaliśmy dla Ciebie check listę rzeczy które sanepid na pewno zweryfikuję przy odbiorze:
- stan lokalu;
- układ funkcjonalny – jaki jest rozkład pomieszczeń, czy drogi „czysta” i „brudna” się nie krzyżują, czyli czy wszystko jest zaprojektowane w taki sposób, że umożliwia zachowanie bezpieczeństwa żywności;
- czy masz wystarczającą liczbę zlewów, umywalek (pamiętaj powinieneś mieć osobne umywalki do: mycia sprzętów drobnych na produkcji, do mycia owoców lub warzyw, do mycia jaj, do mycia naczyń konsumpcyjnych (czyli po klientach), do mycia termoboksów transportowych, do mycia sprzętów do czyszczenia (np. płukania mopa);
- czy masz dostęp do wody ciepłej i zimnej;
- sprzęty, których będziesz używał;
- lodówki – czy mają termometry (zwróć uwagę na zapisy w Twojej księdze GHP/GMP lub HACCP. Często jest tam informacja, że musisz notować temperaturę w urządzeniu chłodniczym jeśli trzymasz w nim towar;
- dokumenty (lista powyżej);
- czy sprzęt drobny posiada atest do kontaktu z żywnością.


4. Nie taki sanepid straszny
Wystarczy, że do odbioru udostępnisz lokal do oględzin oraz przedstawisz dokumentację. Nie musisz mieć w zakładzie artykułów spożywczych przeznaczonych do produkcji.
Jeśli jednak już zatowarowałeś swój lokal pamiętaj o bardzo dokładnym sprawdzeniu terminów przydatności do spożycia lub minimalnej trwałości.
Kiedy Twoja cukiernia lub piekarnia będzie już działać możesz spodziewać się, że sanepid będzie jeszcze kontrolował Twój zakład. Wizyty sanepidu są rutynowe lub interwencyjne. Mogą się odbywać bez zapowiedzi lub być zapowiedziane.
Pamiętaj, że kontroli sanepidu podlegają działalności zarówno rejestrowane jak i te nierejestrowane. Nie ma narzuconej określonej częstotliwości tych kontroli. Dlatego warto się solidnie przygotować się odbioru aby przy kolejnych kontrolach mieć już gotową główną część dokumentacji i wiedzieć czego można się spodziewać na takiej kontroli.
„Papierkowa robota” nie jest Twoją mocną stroną? Brak Ci czasu na przygotowanie dokumentacji? Nie przejmuj się, możemy przygotować specjalnie dla Twojego zakładu pełną dokumentację GHP/GMP lub HACCP.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w przygotowaniach do kontroli sanepidu zadzwoń!