7 błędów, których powinien unikać każdy właściciel piekarni i cukierni
Prowadzenie piekarni lub cukierni to duże wyzwanie. Podpowiadamy jakich błędów unikać aby średnie, małe i rzemieślnicze zakłady sprawnie funkcjonowały, rozwijały się i przynosiły zyski.
1. BRAK SZEFA
Najczęstszym błędem jest brak silnego lidera. Właściciel powinien być autorytetem dla pracowników, zyskać ich szacunek. Musi czynnie angażować się w rozwiązywanie problematycznych spraw, dawać pracownikom poczucie, że panuje nad sytuacją.
Pracownicy nie powinni postrzegać szefa jako osoby, która stara się omijać sprawy i liczy na to, że problemy same się rozwiążą. W efekcie inni pracownicy mogą wypełnić tę lukę i stać się nieformalnymi liderami. Taka postawa może doprowadzić do stagnacji firmy i utraty konkurencyjności.
Rozwiązaniem jest zmiana zachowania i wizerunku właściciela w firmie. Można też zatrudnić menedżera, który przejmie rolę przywódcy pod warunkiem, że zyska szacunek pracowników.
2. NIEJASNY PODZIAŁ RÓL I OBOWIĄZKÓW
Jest to problem, zwłaszcza w firmach rodzinnych, gdzie brakuje wyraźnego podziału obowiązków i osoby będącej szefem. Gdy właściciele zarządzają „wspólnie”, pracownicy nie wiedzą, do kogo i w jakiej sprawie się zwracać. Często występują sprzeczne polecenia, a konflikty w rodzinie przekładają się na zarządzanie firmą.
Rozwiązaniem jest wyłonienie jednej osoby do zarządzania firmą, jasny podział obowiązków między członkami rodziny. Konieczny też jest jasny komunikat dla pracowników odnośnie zasad i tego, kto za co jest odpowiedzialny. Ważna jest też konsekwencja w realizowaniu tych założeń. Często niezauważanym lub też przemilczanym problemem są członkowie rodziny właścicieli, którzy nie pracują uczciwie, a pobierają wynagrodzenie, mogą stanowić obciążenie i hamować rozwój firmy.


3. SKĄPSTWO LUB NADMIERNA OSZCZĘDNOŚĆ SZEFA
Nadmierne oszczędzanie na kosztach pracy może doprowadzić firmę do ruiny. Właściciele zatrudniają czasem nowych pracowników na niższych stawkach, na umowach śmieciowych, przymuszają do nadgodzin bez dodatkowego wynagrodzenia. Na rynku pracy znajdą się tacy, którzy na to przystają z braku innych opcji. Jednak w dłuższej perspektywie taka polityka szkodzi firmie. Kiepsko opłacani pracownicy w momencie kiedy tylko nadarzy im się lepsza oferta w innej firmie, po prostu odejdą. Wymiana pracowników generuje koszty rekrutacji i szkoleń, a częste zmiany mogą wpłynąć negatywnie na jakość obsługi klientów.
Firmy powinny skupić się na jakości pracy i uczciwych warunkach zatrudniania. Przyniesie to korzyści w dłuższej perspektywie.
4. UŻYWANIE SUROWCÓW GORSZEJ JAKOŚCI
Kolejnym błędem jest nadmierne oszczędzanie na surowcach, które może prowadzić do obniżenia jakości produktów. Firmy, które nie inwestują w wysokiej jakości surowce i używają substytutów, tracą konkurencyjność na rynku.
Aby wyróżnić się wśród konkurencji, a przede wszystkim trafić do odbiorców, dla których cena nie jest najważniejszym wyznacznikiem, warto używać naturalnych surowców. Tworzyć produkty od podstaw, korzystając z najlepszych składników. Klienci docenią autentyczny smak i jakość, a firma piekarnia / cukiernia zyska świadomego i lojalnego klienta.
5. BRAK SKUTECZNEGO MARKETINGU
Wiele małych firm zapomina lub nie ma czasu na zadbanie o marketing. Właściciele często nie doceniają roli marketingu w budowaniu marki i przyciąganiu klientów. Nie należy ignorować potęgi mediów społecznościowych. Trzeba też pamiętać, że nieaktualna lub niedopasowana do potrzeb kupujących oferta i brak spójnego przekazu, to przepis na utratę klientów.
Marketing powinien być działaniem prowadzonym w sposób regularny i przemyślany. Nie może zastępować jakości produktów, przekaz marketingowy powinien pokrywać się z prawdą i wskazywać realne zalety produktów. Właściciel powinien identyfikować się z marką, być jej twarzą, tworzyć wizerunek firmy i budować relacje z klientami.
6. BRAK KONTROLI NAD PROCESAMI
Właściciele często nie mają dostępu do istotnych danych dotyczących kosztów produkcji i efektywności. Brak tych informacji uniemożliwia podejmowanie świadomych decyzji.
Dlatego warto inwestować w systemy zarządzania i analizować dane, aby poprawić efektywność firmy. Sprawdzać które, produkty generują największy zysk, a gdzie powstają straty.


7. BRAK DBAŁOŚCI O CZYSTOŚĆ
Kolejny błąd to zaniedbywanie czystości w firmie. Utrzymywanie standardów higieny jest kluczowe dla produkcji żywności. Brak dbałości o czystość może negatywnie wpłynąć na jakość wyrobów i wizerunek firmy. Dlatego warto inwestować w utrzymanie czystości w zakładzie.
Jeżeli w zakładzie, a zwłaszcza w przestrzeni produkcyjnej panuje bałagan, jest brudno lub śmierdzi, pracownicy nie będą dbać o jakość wyrobów. Brud i bałagan na zakładzie znacząco zwiększa też ryzyko zanieczyszczenia lub skażenia produktów spożywczych. Oszczędzanie na środkach czystości i personelu sprzątającym świadczy o tym, że biznesu nie traktuje się poważnie i nie planuje długofalowo. Świadomość klientów jest coraz większa. Wystarczy, że raz zauważą niedociągnięcia w kwestii czystości, a już nigdy nie wrócą, mogą też wystawić negatywne opinie, co w dobie social mediów bardzo negatywnie wpływa na wizerunek.
Rozwiązaniem jest zakup skutecznych i sprawdzonych środków czystości, zatrudnienie wykwalifikowanego zespołu sprzątającego i zagwarantowanie szkoleń.
W utrzymaniu czystości Program Czysta Piekarnia jest ekspertem. Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy w zakresie doboru środków, akcesoriów i maszyn do sprzątania skontaktuj się z nami. Zapewniamy też profesjonalne preparaty czyszczące ELIT dedykowane dla piekarni i cukierni stworzone do usuwania zabrudzeń typowych dla tej branży.
POMOŻEMY UTRZYMAĆ CZYSTOŚĆ W KAŻDEJ PIEKARNI I CUKIERNI
Przekonaj się sam!