Informacja na etykiecie o zmianie składu już nieobowiązkowa
Musisz zmienić składnik produktu spożywczego z powodu problemów z dostępnością niektórych surowców?
A co z etykietą?
Spokojnie jest zgoda na elastyczne znakowanie żywności przez firmy spożywcze.
1.Obowiązek informowania o składzie produktu
Andrzej Gantner, wiceprezes i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności informuje, że w przypadku gdy producent nie miał dostępu do danego składnika i musiał go czymś zastąpić, może użyć tego składnika bez konieczności zmiany informacji o składzie na opakowaniu danego produktu.
Branża piekarnicza i cukiernicza może w obecnej sytuacji odczuwać np. brak oleju słonecznikowego (Ukraina była jego głównym dostawcą dla UE).
W świetle nowych ustaleń producent nie ma obowiązku informować np. o zastąpienie oleju słonecznikowego, olejem rzepakowym (w tym przypadku zmiana nie dotyczy surowców będących alergenami).


2. Problemy z dostępem do surowców i opakowań
Ze względu na obecną sytuację tj. rosnące ceny gazu, prądu, pracy, postępującą inflację, wojnę na Ukrainie, dostęp niektórych surowców jest mocno utrudniony. Aby nie zaburzyć łańcucha dostaw producenci zastępują brakujące surowce. Rodzi to problem zgodności etykiety ze składem produktu.
Nie tylko zdobycie surowców do produkcji żywności stało się wyzwaniem. Czas realizacji zamówień na nowe opakowania jest obecnie bardzo wydłużony. Kiedyś na partię opakowań czekało się około miesiąca. Obecnie czas ten wzrósł do około 3 – 4 mieś.
3. Zachowanie ciągłości łańcucha dostaw to priorytet
Aby nie hamować produkcji żywności i zapewnić ciągłość dostaw dla konsumentów, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Głównym Inspektoracie Sanitarny zgodziły się na elastyczne podejście do znakowania produktów w wyjątkowych sytuacjach.
Jeśli producent jest w stanie udowodnić, że zmienił skład produktu bo nie miał dostępu do dotychczas używanego składnika, nie ma obowiązku informować o zmianie składu na etykiecie.
„Wszelkie decyzje dotyczące elastycznego podejścia w zaistniałej sytuacji powinny być podejmowane indywidualnie dla każdego przypadku z zapewnieniem, że jest to tymczasowe, uzasadnione i proporcjonalne oraz pod warunkiem, że bezpieczeństwo żywności nie zostanie naruszone. W szczególności informacje o alergenach muszą być zawsze dostępne dla konsumenta na opakowaniu żywności”
– taką informację można znaleźć na oficjalnej stronie rządowej gov.pl


4. Elastyczne znakowanie produktów spożywczych
Prostym, szybkim i ekonomicznym rozwiązaniem poinformowania klienta o niewielkich zmianach składu produktu jest np. nadrukowanie przy dacie przydatności do spożycia odpowiedniej literki. Czyli to jest zmiana raptem w wydrukowaniu samej daty przydatności do spożycia. Znaczenie tych literek musi być opisane w specjalnym komunikacie, który wywiesza się w sklepach.
W ten sposób producent może łatwo:
- zachować ciągłość produkcji (wykorzystać dostępne na rynku surowce),
- zachować ciągłość dostaw (pomimo zmian w składzie nie ma konieczności zmiany opakowania),
- spełnić wymogi określone w przepisach z zakresu znakowania (znakowanie symbolami literowymi np. przy dacie przydatności produktu)