Ulgi na robotyzację małych i średnich przedsiębiorstw
Jest to doskonała okazja do modernizacji zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw, które nie mogły rozwijać się w tym kierunku, właśnie przez wzgląd na koszty.
W obecnych czasach wielu przedsiębiorców boryka się z problemem braku pracowników lub zbyt wysokich kosztów związanych z zatrudnieniem kolejnych osób. Robotyzacja produkcji może być idealnym rozwiązaniem.
SZANSA NA ROZWÓJ MAŁEGO PRZEDSIĘBIORSTWA
Rok 2022 można wykorzystać na rozwój, innowacyjność i usprawnienie produkcji.
Od 2022 roku została wprowadzona ulga na robotyzację. Przedsiębiorcy, którzy zainwestują w zakup lub leasing robotów przemysłowych będą mogli odliczyć poniesione koszty (mogą to zrobić podatnicy PIT i CIT). Z ulgi mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości firmy.
Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 50% kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację – w pierwszej kolejności zaliczą poniesione wydatki do kosztów podatkowych, następnie będą mieli prawo do dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania 50% tych wydatków.


JAKIE WYDATKI UPRAWNIAJĄ DO SKORZYSTANIA Z ULGI
1. Zakup nowych:
• robotów przemysłowych,
• maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych,
• urządzeń i akcesoriów związanych z robotami przemysłowymi (np. czujniki, sterowniki, przekaźniki, bariery fizyczne, optoelektryczne urządzenia ochronne)
•systemów służących do zarządzania, diagnozowania, monitorowania robotów przemysłowych
2. Zakup wartości niematerialnych i prawnych, niezbędnych do funkcjonowania i przejęcia wymienionych wyżej urządzeń.
3. Wykupienie szkoleń dotyczących obsługi, instalacji i wdrożenia w zakładzie robotów przemysłowych.
4. Opłaty leasingowe do robotów przemysłowych i środków trwałych (jeśli po upływie określonego czasu, finansujący przenosi własność tych środków na korzystającego)
Dla omawianej ulgi na robotyzację nie ma żadnych ograniczeń ilościowych. Można z niej skorzystać przez cały okres obowiązywania ulgi tj. w latach 2022 – 2026. Dotyczy ona zarówno zakupu pierwszego jak i każdego kolejnego robota przemysłowego dokonanego w podanym okresie.
Jedynym warunkiem jest to, aby kwota odliczenia nie przekroczyła dochodu, jaki w danym roku uzyska przedsiębiorca.
Ulgę będzie można rozliczyć w kolejnych 6 latach podatkowych, w których przedsiębiorca skorzystał lub miał prawo skorzystać z ulgi, w przypadku gdy w damy roku podatkowym odnotował stratę lub gdy dochód miał niższy od kwoty przysługującego mu rozliczenia.
DEFINICJA ROBOTA PRZEMYSŁOWEGO
Przyjrzyjmy się jeszcze definicji robota przemysłowego. Aby zakupiona maszyna kwalifikowała wpisywała się w zakres ulgi, musi spełniać następujące warunki:
Wymieniać dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi, diagnostycznymi i monitorującymi
Być połączona z systemem teleinformatycznym usprawniającym procesy produkcyjne
Być monitorowana za pomocą czujników kamer itp. urządzeń.
Być zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym
Warto podkreślić, że maszyna musi spełniać naraz wszystkie wyżej wymienione punkty aby została zaliczona do robotów przemysłowych.
W Polsce automatyzacja przemysłu jest dopiero na średnim poziomie. W 2019 wskaźnik robotyzacji wynosił 46 robotów na 10 000 pracowników. Dla porównania ten sam wskaźnik dla Czech to: 147 robotów, a dla Słowacji to: 169 robotów.
W ostatnich latach duże i średnie zakłady piekarnicze zaczęły inwestować w automatyzację produkcji. Mali przedsiębiorcy podchodzili do tych działań z dużym sceptycyzmem. W przypadku małych firm trzeba przeanalizować na ile proces produkcji może zostać zautomatyzowany. Przy monoprodukcji roboty przemysłowe mogą bardzo usprawnić proces produkcyjny. Robotyzacja będzie większym wyzwaniem w piekarniach rzemieślniczych, wytwarzających zróżnicowany asortyment w małych ilościach.


JAKIE OBSZARY PRODUKCJI AUTOMATYZOWAĆ I ROBOTYZOWAĆ
Automatyzacja jest najbardziej potrzebna w tych obszarach i etapach produkcji, gdzie warunki pracy są najtrudniejsze. Przykładem może być obsługa pieców piekarniczych. Ze względu na duże tempo pracy i wysoką temperaturę panujące na tym stanowisku pracy, coraz trudniej znaleźć pracowników do obsługi pieców.
Dlatego warto pomyśleć nad zautomatyzowanym systemem załadunku i wyładunku pieców.
Świadomość przedsiębiorców w zakresie automatyzacji i robotyzacji stale rośnie. Przedsiębiorcy zdają już sobie sprawę z tego, że automatyzacjach niektórych procesów wcale nie musi wiązać się ze spadkiem jakości produktów.
W małych zakładach piekarniczych warto rozważyć zautomatyzowanie dozowania w połączeniu z receptorem – daje to pełną kontrolę nad jakością i powtarzalnością produkcji.
Pomocne może też być zautomatyzowanie procesu wyjmowania chleba z pieca i form oraz przesyłania bochenków do studzenia i mrożenia.
Przedsiębiorcy, którzy planują sukcesywny rozwój swoich biznesów powinni rozważyć automatyzację produkcji aby w kolejnych latach móc nadążyć za stale rozwijającym się i coraz mocniej technologizujacym się rynkiem.