Efektywne i tanie sprzątanie małych lokali gastronomicznych
Wygląda na to, że pandemia i obostrzenia nieprędko nas opuszczą. Na szczęście lockdown mamy już za sobą, a restauracje, bary, kawiarnie, stołówki i sklepy mogą być otwarte. Wystarczy spełnić odpowiednie wymagania sanitarne i można przyjmować klientów.
DEZYNFEKCJA
Obecnie, jednym z podstawowych wymogów, jest częsta dezynfekcja lokalu środkami o właściwościach biobójczych. Zwłaszcza strefy, w której przebywają klienci. Stoliki i krzesła powinny być każdorazowo odkażane po zakończeniu wizyty przez klienta.
Aby móc przyjąć jak największą ilość gości, warto zaopatrzyć się w efektywne i wydajne preparaty do dezynfekcji. Dzięki temu dezynfekcja stolików pomiędzy przyjęciem poszczególnych klientów, będzie zajmować mniej czasu. Aby maksymalnie obniżyć dodatkowe koszty, które generuje obowiązek dezynfekcji lokalu, najlepiej wybrać sprawdzone i efektywne środki dezynfekujące i wirusobójcze.
W zakładach przetwórstwa żywności i lokalach gastronomicznych doskonale sprawdzają się środki na bazie alkoholu. W związku z częstym wymogiem stosowania środków wirusobójczych należy dokładnie sprawdzić specyfikację produktu, gdyż nie każdy preparat biobójczy jest skuteczny w neutralizacji wirusów.
Najwygodniej stosować gotowe do użycia preparaty w formie sprayu (np. GERMEX SPRAY NEW jeśli wymagane są preparaty bakteriobójcze lub PRESEPTOL QV jeśli musimy spełnić wymóg wirusobójczy). Dezynfekowane powierzchnie, które mają bezpośredni kontakt z produktem spożywczym, należy po właściwym czasie ekspozycji spłukać czystą wodą.


MYCIE
Lokale gastronomiczne oraz prowadzące jednocześnie sprzedaż i strefę gastronomiczną, powinny zadbać o czystość przestrzeni wykorzystywanej zarówno przez pracowników jak i klientów. Zwiększy to bezpieczeństwo i pozwoli dopasować się do obecnych, standardów higienicznych.
W wymienionych lokalach można wydzielić 3 strefy: pracowniczą, dla klientów i sanitarną.
Każda ze stref wymaga dedykowanego systemu mycia i środków chemicznych.
Strefa pracownicza to: lada, witryna chłodnicza, wystawka, strefa za ladą wraz ze wszystkimi urządzeniami, które się w tej strefie znajdują (regały z pieczywem, mały piec do wypiekania produktów na miejscu, zmywarka, kawiarka, kostkarka do lodu, krajalnica do chleba, drobny sprzęt kuchenny).
Wszystkie te elementy wykonane są różnych materiałów. Częstym błędem jest używanie jednego środka do czyszczenia i konserwacji wszystkich powierzchni w lokalu. Na krótką metę, może się to wydawać tańszym rozwiązaniem, jednak w dłuższej perspektywie może generować niepotrzebne koszty np. szybkie zużycie powierzchni spowodowane czyszczeniem niewłaściwymi środkami, uszkodzenia elementów wyposażenia. Znacznie bardziej opłaca się zainwestować w kilka profesjonalnych preparatów do różnych powierzchni niż wymieniać zniszczone, nieestetyczne elementy wyposażenia i sprzęt.
W lokalach typu kawiarnie restauracje, piekarnie mamy najczęściej do czynienia z następującymi rodzajami powierzchni: stal nierdzewna, szkło, plastik, ceramika, drewno, akryl, laminaty.
Duża ilość całkowicie różnych powierzchni, o różnych właściwościach.
Podpowiadamy Państwu jak pielęgnować powierzchnie i elementy wyposażenia aby służyły jak najdłużej oraz jak je dezynfekować aby spełniać pandemiczne standardy. Uczulamy też na to, że spora część wyposażenia i wspomnianych elementów jest widoczna dla klienta, jest wizytówką lokalu. Dlatego warto zadbać też o to, aby powierzchnie były czyste i estetyczne.
1. Czyszczenie bieżące
Do szybkiego, bieżącego czyszczenia powierzchni w czasie funkcjonowania lokalu można wykorzystywać uniwersalne, gotowe do użycia środki o odczynie zasadowym.
Przy myciu powierzchni i urządzeń kuchennych oraz do usuwania tłustych zabrudzeń doskonale nadają się preparaty w formie aktywnej pianki (np. ELIT 145). Warto rozważyć zakup skoncentrowanych preparatów, z których można przygotowywać roztwory do czyszczenia. Takie rozwiązanie często okazuje się o wiele tańsze niż stosowanie gotowej do użycia chemii. Na opakowanie skoncentrowanego preparatu można zamontować pompkę dozującą, która w łatwy i szybki sposób pozwala przygotować roztwór w idealnych proporcjach.
2. Konserwacja i czyszczenie powierzchni
Po zakończonej pracy warto zadbać o właściwe czyszczenie wszystkich powierzchni. Najlepiej zastosować preparaty, które będą jednocześnie skuteczne i efektywne. Pozwolą uniknąć agresywnego szorowania.
Silne zabrudzenia jak np. przypalenia na piecu, polecamy usuwać przy pomocy preparatów w formie aktywnej pianki, o mocnym odczynie zasadowym (np. ELIT 513). Przy usuwaniu uporczywych zabrudzeń doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju alkalia. Wystarczy nanieść taki środek na przypaloną powierzchnię, zostawić na 2-3 min., a następnie zetrzeć szmatką. Agresywne szorowanie nie jest koniczne. Dzięki temu nie niszczymy czyszczonej powierzchni.
Warto też zadbać o stalowe elementy wyposażenia, odpowiednio je wyczyścić i zakonserwować aby były estetyczne i błyszczące. Do konserwacji stali nierdzewnej, aluminium (również adonowanego) i powierzchni chromowanych najlepsze są środki, które zawierają oleje konserwujące. Najwygodniejsze, są gotowe do użycia preparaty, które nadają powierzchniom trwały równomierny połysk (np. INOXOL).
Błyszczące i czyste witryny, elementy ze szkła i glazury podniosą estetkę lokalu. Do ich pielęgnacji warto używać profesjonalnej chemii, która pozwalała szybko usuwać zabrudzenia i nie pozostawia smug (np. DOMI LUX 11). Dobry płyn to połowa sukcesu. Czyszczenie szkła jest o wiele szybsze i łatwiejsze jeśli użyjemy wysokiej jakości ścierki (np. ścierki PVAMICRO) lub czyściwa papierowego, które nie będzie zostawiało psujących estetykę „kłaczków”.


Strefa sanitarna i socjalna
Strefa sanitarna powinna być czyszczona innymi ścierkami niż pozostałe strefy. Aby nie mylić akcesoriów do sprzątania poszczególnych stref, warto stosować do każdej strefy inny kolor ścierek i czyścików.
Do czyszczenia sanitariatów najlepiej użyć preparatów o odczynie kwaśnym. Gotowe do użycia środki w postaci pianki są najwygodniejsze do codziennego mycia. Tego typu środki chemiczne nadają się do czyszczenia glazury i armatury (np. ELIT 141). Do czyszczenia toalet najskuteczniejsze są preparaty o mocno kwaśnym odczynie. Szczególnie efektywne są te w postaci gęstego żelu, który pozwala na dokładne i skuteczne rozpuszczanie zabrudzeń i usuwanie osadzającego się kamienia czy rdzawych nalotów (np. ELIT 106).
Koniecznie trzeba też zadbać o czystą podłogę. Są to przeważnie duże powierzchnie więc ekonomicznym rozwiązaniem będą koncentraty do przygotowywania roztworów (np. ELIT 545). Do codziennego mycia i usuwania zwykłych zabrudzeń doskonale nadają się środki zasadowe, którymi można czyścić praktycznie każdy typ okładziny (panele laminowane, winylowe, płytki gresowe, lastriko, naturalny kamień, lakierowane drewno)
Strefa dla klientów
W tej strefie, w zależności od występujących tam powierzchni, analogicznie używamy środków wymienionych powyżej.
Lista sprawdzonych środków do mycia i dezynfekcji
- GERMEX SPRAY NEW – gotowy do użycia alkoholowy środek dezynfekujący, przeznaczony do użycia w zakładach i strefach przetwórstwa żywności
- PRESEPTOL QV – środek bakerio, grzybo i wirusobójczy do szybkiej dezynfekcji powierzchni odpornych na wodę i alkohol
- ELIT 145 – preparat o odczynie zasadowym w formie pianki do codziennego mycia powierzchni i urządzeń kuchennych.
- ELIT 513 – preparat w formie pianki do usuwania tłustych, zapieczonych zabrudzeń. Dostępny jako preparat gotowy do użycia w formie pianki
- INOXOL – preparat do konserwacji powierzchni ze stali nierdzewnej i anodowanego aluminium
- DOMI LUX 11 – produkt do czyszczenia wysoko połyskowych powierzchni: szkło, lustra, glazura
- ELIT 141 – preparat o odczynie kwaśnym w formie pianki do codziennego mycia urządzeń w sanitariatach
- ELIT 106 – Kwaśny środek w postaci żelu do mycia i odkamieniania urządzeń sanitarnych
- ELIT 545 – zasadowy, skoncentrowany środek do usuwania tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, olejów, smarów itp
Program Czysta Piekarnia to kompleksowe rozwiązania dotyczące czyszczenia i dezynfekcji.
W ramach tego Programu otrzymujecie szczegółowe i przede wszystkim indywidualnie dopasowane do Waszego biznesu, zalecenia dotyczące mycia i dezynfekcji. Wskazujemy najefektywniejsze środki chemiczne i akcesoria oraz dajemy wskazówki odnośnie ich użytkowania.