Obniżamy koszt sprzątania i eksploatacji urządzeń w zakładach piekarniczych i cukierniczych
Ceny prądu i gazu odczuwalnie poszły w górę. Aby zminimalizować skutki podwyżek cen mediów warto zastanowić się w jakich innych obszarach można poczynić oszczędności.
URZĄDZENIA ENERGOOSZCZĘDNE DLA PIEKARNI
Obecnie większość producentów urządzeń dla gastronomii i produkcji spożywczej wprowadza w swoich maszynach szereg rozwiązań, które pozwalają oszczędzać energię. Jeśli planujemy zakup urządzeń, wybierajmy te, które są energooszczędne.
W zakładzie piekarniczym, cukierniczym lub gastronomicznym wykorzystywane są piece, zmywarki, chłodziarki, miesiarki, odkurzacze, maszyny szorująco-zbierające itp. Wszystkie te urządzenia pobierają prąd. W tym artykule podamy przykłady urządzeń i rozwiązań, które pozwolą Państwu ograniczyć zużycie mediów.


PIEC KONWEKCYJNO – PAROWY
W małym lokalu gastronomicznym piekarni lub cukierni, gdzie potrawy są przygotowywane na miejscu, niezbędny będzie piec konwekcyjno – parowy (np. UNOX). Taki piec daje możliwość przygotowania szerokiej gamy potraw i wypieków. Nowoczesny piec pozwala bardzo szybko przygotować naraz, nawet kilka różnych dań.
Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędza się czas i energię elektryczną. Piece tego typu są też wyposażone w systemy, które obniżają i stabilizują temperaturę obudowy pieca do około 60°C. Taki system zapewnia nie tylko większy komfort i bezpieczeństwo pracy, ale także przyczynia się do obniżenia poboru prądu przez urządzenie.
ZMYWARKA PRZEMYSŁOWA
Kolejną grupą urządzeń, gdzie warto zwrócić uwagę na parametry poboru prądu, są zmywarki.
Niektóre modele zmywarek (np. Winterhalter UF, Fagor HRS) są wyposażone w inteligentne systemy wykorzystywania energii. Taka zmywarka posiada zintegrowany odzysk ciepła z powietrza obiegowego. W urządzeniu, do wstępnego nagrzania zimnej wody dopływowej, wykorzystywana jest energia ciepłej pary wodnej. Takie rozwiązanie znacznie zmniejsza pobór prądu i obniża koszty eksploatacyjne. Dodatkowo gwarantuje, że podczas otwarcia maszyny, prawie wcale nie wydobywa się z niej para wodna.


MASZYNY SZORUJĄCO – ZBIERAJĄCE
Warto zwrócić uwagę na poziom zużycia energii wynikający z eksploatacji maszyn sprzątających.
Przy zakupie maszyny szorująco-zbierającej do mycia posadzek można wybrać model, który ma możliwość zredukowania siły ssącej. W niektórych maszynach (np. Nilfisk SC 401 b full) można ją zredukować nawet o połowę. To z kolei przyczynia się do mniejszego poboru energii z akumulatorów i pozwala przedłużyć czas pracy maszyny o 1/3 w porównaniu do innych urządzeń tej klasy, bez opcji redukcji siły ssącej.
RĘCZNE MYCIE POSADZKI
Nawet jeśli podłoga jest sprzątana przy użyciu ręcznych akcesoriów, można przy tej procedurze wprowadzić takie praktyki, które pozwolą na pewne oszczędności. Można korzystać z wózków w systemie dwu wiadrowym (np. Ultraspeed Pro 25/8).
Dzięki temu, że mamy do dyspozycji dwa wiadra, możemy zużywać do efektywnego sprzątania mniejszą ilość środków czyszczących i energii. Roztwór środka czyszczącego znajduje się w jednym wiadrze, drugie wiadro wypełniamy wodą do płukania mopa. Podczas sprzątania, wymieniamy tylko wodę w pojemniku służącym do płukania. Woda do spłukiwania może być zimna (nie ma konieczności korzystania z ciepłej wody).


PROFESJONALNE, SKONCENTROWANE ŚRODKI CHEMICZNE
Aby skrócić czas mycia i zwiększyć jego efektywność, trzeba dobrać środki chemiczne adekwatnie do rodzaju zabrudzeń i specyfiki produkcji prowadzonej w zakładzie. Warto korzystać z preparatów w formie koncentratu, które są skuteczne w niskich stężeniach roboczych. Do tego typu preparatów używa się mieszalników i dozowników, które gwarantują stałe i przede wszystkim właściwe stężenie środków chemicznych. Odpowiednie stosowanie preparatów chemicznych (zwłaszcza wydajnych koncentratów) pozwala znacząco obniżyć ich zużycie.
Inwestycja w energooszczędne urządzenia jest doskonałym sposobem na obniżenie kosztów związanych ze zużyciem mediów. Warto też pamiętać o niebezpośrednich metodach obniżania kosztów. Optymalizacja procesu sprzątania ma duży wpływ na zmniejszenie wydatków.
Chcą Państwo obniżyć koszty sprzątania i eksploatacji maszyn w zakładzie?
Nasz przedstawiciel pomoże dobrać odpowiednie maszyny, środki chemiczne i przeszkoli kadrę sprzątającą.
Umów się na konsultację.
Zadzwoń:
- Marcin Baś – Dyrektor Programu – 502 112 364
- Biuro Obsługi Klienta 12 642 95 95