Międzynarodowy Dzień Chleba – 16 października
W niedzielę 16 października obchodzimy Światowy Dzień Chleba. Ustanowił je Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników.
Chleb na wiele sposobów
Chleb występuje w różnych odmianach ale jest znany na całym świecie. Każdy kraj czy region ma swój unikalny sposób na przyrządzanie chleba. W większości krajów zachodnich jest to klasyczny bochenek. W Indiach jako chleba używa się placków naan i chapati. Co ciekawe często zastępują one sztućce. W Meksyku jest tortilla, w krajach arabskich pita, w Izraelu maca. Do wypieku używa się zakwasu, drożdży, mąki pszennej, razowej oraz różnych dodatków.
Często chleb jest podstawą wyżywienia. Polska jest jednym z największych konsumentów chleba w Europie – plasuje się na 7 miejscu.

Mit o powstaniu chleba
Chleb ewoluował na przestrzeni wieków. Na początku w starożytności miał on formę twardego placka wytwarzanego z pszenicy, prosa lub żyta. Chleb w formie bochenka zawdzięczamy Egipcjanom, którzy jako pierwsi wynaleźli chleb na zakwasie. Według pewnego mitu do wynalezienia chleba na zakwasie doszło przez przypadek. Roztrzepana niewolnica, która robiła placki ze zboża, zostawiła ciasto na słońcu. Ciasto sfermentowało. Jednak niewolnica z obawy przed karą i tak upiekła z niego placki. W efekcie powstało puszyste ciasto w postaci bochenka, które z czasem zastąpiło twarde placki.
Historia chleba
W starożytnej Grecji i Rzymie znano około 70 rodzajów chleba. Był on niezwykle cenny. W Egipcie wkładano go nawet do grobowców aby zmarli mogli go spożywać w zaświatach. W czasach starożytnych każdy wypiekał chleb na własny użytek. Piekarnie powstały dopiero w średniowieczu, a w XIX w w Londynie powstała pierwsza fabryka chleba.
Obecnie, znowu coraz bardziej popularny, staje się domowy wypiek chleba. Można go łatwo przyrządzić w domowym piekarniku lub urządzeniu do pieczenia chleba.
