Gwałtowny wzrost cen zbóż na giełdach – efekt konfliktu rosyjsko ukraińskiego
Sytuacja na Ukrainie wpływa na ceny zbóż na rynku europejskim. Ukraina jest największym w Europie producentem zbóż i kukurydzy transportowanych zwłaszcza z Doniecka.
CENY ZBÓŻ NA GIEŁDACH ŚWIATOWYCH
Inwazja rosyjska na Ukrainę spowodowała gwałtowny wzrost cen światowym rynku pszenicy. Ceny za buszel (27 kg) wyniosły 9,37 USD. Od przeszło 9 lat, nie były tak wysokie. Rosja i Ukraina ma 25% udział w światowych dostawach pszenicy. Jeżeli nawet rolnictwo nie ucierpi to z powodu blokady ukraińskich portów może nie być możliwości ich wywiezienia.
Konflikt Rosji i Ukrainy może doprowadzić do blokady dostaw, co będzie prowadzić do nieuchronnego wzrostu cen. Claudio Bongiovanni, prezes Europejskiej Giełdy Towarowej prognozuje, że musimy się przygotować na znaczny wzrost cen żywności. Notowania na giełdzie pszenicy od początku roku wzrosły już o 12%. Jeżeli ukraińskie uprawy zostaną przejęte przez Rosjan wzrost cen będzie nieunikniony. Sytuacja na rynku zbóż się pogarsza.
Problematyczna może być także dostępność oleju słonecznikowego importowanego z Rosji i Ukrainy.


IMPORT I EKSPORT UKRAIŃSKICH PRODUKTÓW ROLNYCH
Jeśli chodzi o import zbóż z Ukrainy to Polska z tego źródła brała minimalne ilości. Z danych resortu rolnictwa wynika, że w 2020r. z Ukrainy zaimportowaliśmy jedynie 3,9 tys. ton pszenicy, 1,5 tys. ton kukurydzy oraz 22 tys. ton żyta (import z Rosji w tym czasie to tylko 1,0 tys. ton pszenicy, pozostałe zboża to 0 ton). Dla porównania, zbiory pszenicy w tym samy roku w Polsce wyniosły odpowiednio 12,7 mln ton pszenicy, 6,8 mln ton kukurydzy oraz około 2,9 mln ton żyta.
Inwazja Rosji na Ukrainę oznacza zakłócenia w eksporcie, ograniczenie i tak uszczuplonej podaży zbóż, przede wszystkim jeżeli rozpatrujemy to z poziomu UE, gdzie wiele państw członkowskich szczególnie z południa jak Włochy, Hiszpania, Portugalia są bardzo uzależnione od importu z tych kierunków.
Sama polsko – ukraińska wymiana handlowa w zakresie towarów rolno-spożywczych nie jest znacząca. Eksport to kwoty rzędu 760 mln euro (tj. ok. 2% ogólnej wartości), import to 732 mln euro. Dla porównania z naszym największym partnerem handlowym – Niemcami, za rok 2020 wartość wymiany towarami rolno – spożywczymi wyniosła 8,6 mld euro czyli 25% ogólnej wartości (34,3 mld euro).
CENY PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH W POLSCE, A SYTUACJA NA UKRAINIE
Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że obecna sytuacja na Ukrainie oddziałuje na światowe rynki a co za tym idzie i ceny zbóż i surowców na giełdach w Paryżu i Chicago. W Polsce przekłada się to na ceny tych surowców i produktów gdzie te surowce są wykorzystywane.
Agresja Rosji na Ukrainę już w obecnej chwili spowodowała wzrost cen zbóż i oleistych. Rynki reagują bardzo nerwowo. Działania wojenne oraz sankcje będą powodowały dalsze wzrosty cen tych produktów.
Sytuacja jest dynamiczna. Nie ulega jednak wątpliwości, że przedłużające się działania zbrojne
